EUROPSKA KOMISIJA

Proračun EU-a: Novi Socijalni fond, Fond za prilagodbu globalizaciji i fond Pravosuđe, prava i vrijednosti

Za sljedeći dugoročni proračun EU-a Komisija predlaže daljnje jačanje socijalne dimenzije Unije pomoću obnovljenoga Europskoga socijalnog fonda („Europski socijalni fond plus” (ESF+)) te jačega i učinkovitijega Europskog fonda za prilagodbu globalizaciji (EGF).

Od 2021. do 2027. Europski socijalni fond plus bio bi vrijedan 101,2 milijarde eura, a Fond za prilagodbu globalizaciji 1,6 milijardi eura. Oba su namijenjena ulaganju u ljude jer će im omogućiti da steknu odgovarajuće vještine koje će ih pripremiti za izazove i promjene na tržištu rada, čime se nadovezuje na europski stup socijalnih prava. Fond Pravosuđe, prava i vrijednosti bit će vrijedan 947 milijuna eura tijekom sedmogodišnjeg razdoblja. Njime će se dodatno poduprijeti razvoj europskog područja pravde na temelju vladavine prava i uzajamnog povjerenja te omogućiti ljudima da ostvaruju svoja prava.

1. Europski socijalni fond plus

Europskim socijalnim fondom plus usmjerit će se ulaganja u ljude te će se poduprijeti provedba europskog stupa socijalnih prava. Time će se odgovoriti na globalne izazove, očuvati socijalna pravednost, ali i potaknuti europska konkurentnost. Europski socijalni fond plus bit će fleksibilnija i jednostavnija verzija sadašnjega Europskoga socijalnog fonda jer će se spojiti niz postojećih fondova i programa. Udruživanjem sredstava države članice moći će integriranije i ciljanije reagirati na društvene probleme i probleme na tržištu rada s kojima se ljudi u Europi danas suočavaju. Primjerice, prihvatljive osobe imat će korist od uključivanja potpore najugroženijima u ESF+ zbog bolje kombinacije materijalne pomoći i sveobuhvatne socijalne potpore.

Konkretno, Europskim socijalnim fondom plus spojit će se:

Glavna su obilježja novog fonda:

  • Zabrinutosti građana i ključni prioriteti na prvome mjestu: u savjetovanju s državama članicama sredstva će se dodijeliti mjerama kojima se rješavaju ključni prioriteti i zabrinutosti Europljana. Programi u okviru ESF-a plus posebice su usmjereni na izazove utvrđene u okviru europskog semestra i europskog stupa socijalnih prava.
  • Naglasak na zapošljavanju mladih i socijalnoj uključenosti: države članice s velikim brojem mladih koji nisu zaposleni, ne školuju se i ne osposobljavaju morat će izdvojiti najmanje 10 % sredstava iz ESF-a plus za financiranje zapošljavanja mladih. Fondom će se nastaviti pridonositi Programu vještina za Europu, a barem 25 % sredstava iz ESF-a plus trebalo bi se dodijeliti mjerama kojima se potiče socijalna uključenost i pomaže najpotrebitijima. U okviru ESF-a plus također će se podupirati države članice pri integraciji državljana trećih zemalja sa zakonitim boravkom u društvo i na tržište rada jer će se naglasak staviti na mjere kojima se potiče dugoročna integracija. Time se dopunjuje Fond za azil i migracije kojim se podupiru kratkoročne mjere integracije.
  • Smanjivanje birokracije: Komisija za sljedeći dugoročni proračun EU-a predlaže pojednostavnjenje pravila, smanjenje administrativnog opterećenja te lakši pristup financiranju iz različitih izvora za tijela, građane ili organizacije koji primaju potporu EU-a.
  • Prilagođena potpora zdravstvu: u tematskom području Zdravlje naglasak će se dati prioritetnim područjima u kojima suradnja EU-a ima dokazanu korist: jačanju prekogranične pripravnosti na krizu, pomoći zdravstvenim tijelima država članica, digitalizaciji zdravstva i zdravstvene skrbi, potpori zakonodavstvu EU-a u području zdravstva i poboljšavanju prekogranične suradnje, primjerice u pogledu rijetkih i složenih bolesti preko europskih referentnih mreža.

2. Europski fond za prilagodbu globalizaciji nakon 2020.

Europski fond za prilagodbu globalizaciji revidirat će se kako bi se moglo učinkovitije intervenirati radi potpore radnicima koji su izgubili radna mjesta. Trenutačno radnici mogu dobiti potporu iz Fonda kad su njihova otpuštanja uzrokovana promjenama u tokovima svjetske trgovine ili posljedicama financijske ili gospodarske krize. Novim se pravilima uzimaju u obzir novi izazovi na tržištu rada pa se potpora može dobiti i na temelju drugih razloga za restrukturiranje kao što su automatizacija i digitalizacija.

Tim će se pravilima ujedno smanjiti prihvatljiv broj otpuštenih radnika s 500 na 250 pa će ih više moći dobiti potporu. Druge predložene izmjene uključuju poboljšanu mobilizaciju kako bi se pojednostavnili i ubrzali postupci. Naposljetku, stopa sufinanciranja iz tog fonda, koja trenutačno iznosi 60 %, uskladit će se s najvišim stopama sufinanciranja ESF-a plus za pojedinu državu članicu. U određenim slučajevima to bi značilo da EU sufinancira veći udio ukupnih troškova.

3. Fond Pravosuđe, prava i vrijednosti

Komisija predlaže i uspostavu novog fonda Pravosuđe, prava i vrijednosti, koji će uključivati programe Prava i vrijednosti te Pravosuđe. Predloženo je da se za taj fond dodijele proračunska sredstva od 947 milijuna eura tijekom sedam godina, od čega su 642 milijuna eura namijenjena programu Prava i vrijednosti, a 305 milijuna eura programu Pravosuđe.

U doba kad se europska društva suočavaju s ekstremizmom, radikalizmom i podjelama, važnije je nego ikad prije promicati, jačati i braniti pravdu, prava i vrijednosti EU-a. Primjerice, tim programom pridonijet će se borbi protiv nejednakosti i diskriminacije, boljoj zaštiti djece te pravosudnoj suradnji radi učinkovitijeg suzbijanja kaznenih djela i terorizma. Fondom će se pridonijeti daljnjem razvoju europskog područja pravde na temelju vladavine prava, uzajamnog priznavanja i povjerenja. Njime će se poboljšati i podupirati ključna uloga nevladinih organizacija i civilnog društva u promicanju i zaštiti zajedničkih vrijednosti EU-a i podizanju razine osviještenosti o njima te u omogućivanju pojedincima da ostvaruju svoja prava.

Više pročitajte na poveznici